top of page

Młodzieżowa Rada Gminy Piaseczno dla klimatu

Podsumowaliśmy działania, które realizowaliśmy od kilku miesięcy wspólnie z Młodzieżową Radą Gminy Piaseczno. Projekt skupiający się wokół tematu klimatu i zielonych zmian, odbył się w ramach programu Samorządu Województwa Mazowieckiego "Mazowsze dla Mlodzieży". Zakładał on udział uczniów i uczennic z piaseczyńskich szkół we współtworzeniu polityki klimatycznej gminy.


Fot. MRG Piaseczno


Tematyka projektu została wybrana przez młodzieżowych radnych po uczestnictwie w ogólnopolskiej konferencji organizowanej w 2023 r. przez Fundację Civis Polonus pn.„Młodzieżowe rady dla klimatu. Sprawdzone sposoby na zieloną zmianę”.


W ramach projektu zrealizowaliśmy cykl szkoleń dla młodzieżowej rady, m.in. przygotowując ją do przeprowadzenia w szkołach audytów klimatycznych czyli badania wpływu placówek na środowisko naturalne. W czasie audytów uczniowie i uczennice sprawdzają np. ile wody i energii elektrycznej zużywa się w szkole, jak gospodaruje się papierem, z jakich środków transportu korzystają młodzi ludzie, by dojechać do szkoły itp.


Młodzieżowa rada zorganizowała również Piaseczyńską Naradę Klimatyczną, w której wzięli udział m.in. Izabela Zygmunt, specjalistka ds. Europejskiego Zielonego Ładu z ramienia Komisji Europejskiej w Polsce, burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz oraz uczniowie i uczennice.


Ostatnim etapem projektu będzie złożenie przez młodych radnych inicjatywy uchwałodawczej, zawierającej propozycje realnych, pozytywnych rozwiązań w obszarze polityki klimatycznej gminy.Profil MRG Piaseczno na Facebooku: https://www.facebook.com/MRGPiaseczno
Comments


bottom of page