top of page

Praktyka - Ukraińska Przestrzeń Młodzieżowa

Rada Młodzieży z Rzeszowa we współpracy z organizacją młodzieżową ze Lwowa (Управління молоді та спорту Львівської ОДА) doprowadziła do utworzenia przyjaznej przestrzeni w mieście dla młodzieży ukraińskiej i polskiej. Była to odpowiedź na potrzeby rzeszowskiej społeczności, która stanęła wobec faktu napływu ogromnej ilości uchodźców i uchodźczyń wojennych z Ukrainy. Celem utworzenia przestrzeni była integracja młodzieży, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu młodych osób z Ukrainy, lepsze poznanie się.


Inauguracja Ukraińskiej Przestrzeni Młodzieżowej. Fot. RM Rzeszowa.


1. Przygotowania - Wstępne rozmowy na temat utworzenia przestrzeni młodzieżowej rozpoczęte zostały już przez poprzednią kadencję Rady Młodzieży Rzeszowa i jego przewodniczącego, Adriana Depę. Udało się wówczas podpisać akt współpracy z organizacją ze Lwowa. Strona ukraińska wyraziła chęć utworzenia przestrzeni, a Rada Młodzieży Rzeszowa podjęła temat jako instytucja współpracująca blisko z urzędem miasta i mająca łatwość dotarcia do urzędników i odpowiednich wydziałów urzędu. Na miejsce spotkań wybrano UrbanLab - zarządzane przez miasto centrum spotkań i innowacji miejskich.


2. Uroczyste otwarcie - Przestrzeń zainaugurowano w grudniu 2022 r., a na uroczystym otwarciu byli obecni przedstawiciele obydwu organizacji. Wydarzenie promowano głównie przez komunikatory internetowe - strona ukraińska przekazała informację o wydarzeniu i nowo utworzonym miejscu młodzieży ukraińskiej, do której ma kontakty.


Na ten moment spotkania młodzieżowe odbywają się raz na dwa tygodnie i trwają ok 2 godziny. Formuła spotkań jest wypracowywana m.in. przez radną pochodzenia ukraińskiego, Tatianę, która pełni nieformalną rolę tłumaczki i koordynatorki działań. Zazwyczaj w Przestrzeni odbywają się gry integracyjne, gry karciane, ale atmosfera jest raczej nieformalna i nie narzucane są z góry żadne działania. Miejsce nie ma ograniczeń wiekowych.


Promocja spotkań odbywa się głównie przez media społecznościowe, informacja wysyłana jest także do szkół, gdzie jest sporo uczniów i uczennic z Ukrainy. Utworzono także grupę na komunikatorze internetowym ze stałymi bywalcami Przestrzeni.


Radni obserwują sporą frekwencję i zainteresowanie ze strony młodzieży ukraińskiej. Odzew był pozytywny, a nastolatki mówią o poczuciu swobody i “drugim domu”. Ważna jest dla nich możliwość poznania polskiej rzeczywistości.


Młodzieżowa rada zauważa także pozytywny wpływ na polską młodzież, która zyskała większe zrozumienie i empatię dla osób z Ukrainy i otworzyła się bardziej na nową kulturę i kontakty z ukraińskimi rówieśnikami.


Linki:

Comments


bottom of page