top of page

Europejski Kongres Rad Młodzieżowych 2024

Za nami kolejna edycja największego w Polsce wydarzenia dla członków i członkiń młodzieżowych rad. W tym roku Kongres odbył się w dniach 24-26 maja w Chęcinach w przepięknej przestrzeni Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerami EKRM były Komisja Europejska i Parlament Europejski w Polsce, a także Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego i społeczność wspolnie.eu.W EKRM 2024 wzięło udział w sumie ponad 80 uczestników i uczestniczek.

Warunkiem uczestnictwa w wydarzeniu było zorganizowanie dla swojej lokalnej społeczności wydarzenia o charakterze edukacyjnym. Tematem przewodnim były wybory do Parlamentu Europejskiego oraz 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. W sumie w całej Polsce młodzi ludzie zorganizowali aż 173 takich wydarzeń! Były to m.in. spotkania, warsztaty dla młodzieży, konferencje, filmiki edukacyjne itp.


Program 3-dniowego Kongresu zbudowany był wokół tych 3 ścieżek tematycznych: wartości Unii Europejskiej, bezpieczeństwo Europy oraz dezinformacji.

Odbyły się sesje plenarne nt. wyzwań przed jakimi stoi dziś Europa i odpowiedzi na nie, rozmawiano m.in. o tym jak wojna w Ukrainie wpływa na Unię Europejską, jakimi wartościami kieruje się UE, jak wpływa na nas dezinformacja i manipulacja. Młodzi uczestnicy wzięli także udział w licznych praktycznych warsztatach (np. o tym jak być dobrą liderką, o obniżeniu wieku wyborczego do 16 rż., o skutecznej polityce młodzieżowej, o pisaniu wniosków o dofinansowanie itp.). Nie zabrakło także czasu na integrację, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk młodzieżowych rad.


Szczegółowy program do pobrania:

EKRM_2024_program_online_final
.pdf
Pobierz PDF • 188KB

Wśród ekspertów i ekspertek, którzy gościli w Chęcinach znaleźli się m.in:

  • dr Spasimir Domaradzki - doktor nauk o polityce (2007), pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. Ekspert Sieci Team Europe;

  • Piotr Wolski - szef działu prasowego w Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Wcześniej pracował w dziale komunikacji Parlamencie Europejskim, gdzie realizował m.in. program dla studentów dziennikarstwa poświęcony walce z dezinformacją;

  • dr Bartłomiej Zapała – przez ostatnich 6 lat Dyrektor Akademickiej Szkoły Podstawowej im. W. Szekspira, Ekspert Sieci Team Europe, Adiunkt wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zastępca Prezydenta Kielc;

  • Jacek Wasik z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce;

  • Dorota Kuzawińska z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce;

  • Robert Jaworski, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny;

  • Joanna Pietrasik - prezeska Fundacji Civis Polonus.


Ponadto, swoją ofertę prezentowały na stoiskach: Program Równać Szanse, Europe Direct Kielce, Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce, Fundacja Impuls, Fundacja Off School, Fundacja Centrum Europy Lokalnej, Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego, Stowarzyszenie Rozprawy o Europie.


Więcej informacji na stronie wydarzenia: https://kongresmlodziezy.euin.pl/

oraz w mediach społecznościowych - Facebook i Instagram

Opmerkingen


bottom of page