top of page

Praktyka - Warsztaty kreatywne nt. roli młodzieży w życiu miasta

Urząd miasta w Jaśle zorganizował warsztaty, podczas których konsultował z uczniami i uczennicami lokalnych szkół jak powinno wyglądać miasto przyjazne młodzieży. Podczas spotkania stworzono grafikę, która obrazuje wizję młodzieży i która zostanie rozpowszechniona w miejscach publicznych w Jaśle.


Spotkanie zrealizowane przez Fundację Civis Polonus przeprowadzone zostało w kilku etapach:


1. Wykład - najpierw uczestnicy i uczestniczki otrzymali dawkę przydatnej wiedzy i inspiracji na temat możliwości włączania młodzieży w życie miasta. Zaprezentowano różnorodne metody, za pomocą których młodzi mogą mieć wpływ na sprawy lokalne - konsultacje społeczne, budżet partycypacyjny, samorządy uczniowskie, młodzieżowe rady itp.


2. Warsztaty - następnie podczas warsztatów młodzi wypracowywali swoje pomysły na miasto, które następnie prezentowali na forum. Głosy młodzieży, przy udziale rysowniczki, przekładane były na mapę myśli. Wykorzystana technika graphic recording, pozwoliła na zilustrowanie „burzy mózgów”. Wśród postulatów młodych znalazły się m.in. poprawienie estetyki miasta, polepszenie komunikacji publicznej, stworzenie miejsca spotkań dla młodzieży oraz większa integracja wśród rówieśników, a także umieszczenie różowych skrzyneczek w szkołach.


3. Promocja działań - po zakończeniu warsztatów gotowa grafika została wydrukowana w dużym formacie i umieszczona w przestrzeni Urzędu Miasta, tak, by postulaty młodzieży były stale widoczne dla pracowników i władz lokalnych. Dodatkowo plansze w mniejszym formacie zostaną umieszczona w jasielskich szkołach.


Warsztaty pozwoliły nie tylko na kreatywną wymianę myśli i zebranie pomysłów od młodzieży, ale także na zwiększenie ich świadomości na temat możliwości działań i zabierania głosu w ważnych dla siebie sprawach.


Linki:

Comments


bottom of page